Internationale herdenking

Sinds 1986 organiseert de Duits-Nederlandse werkgroep 8 mei ter gelegenheid van de jaarlijkse herdenking van de bevrijding van het Duitse fascisme internationale herdenkingsbijeenkomsten op de begraafplaats Bockhorst-Esterwegen.

In voorgaande jaren vonden ook al herdenkingsbijeenkomsten plaats, georganiseerd door verschillend samengestelde organisaties.

Wij beperken ons hier tot de beschrijving van de door ons georganiseerde bijeenkomsten.

Lijst van de sprekers

JaarHoofdspreker
1986 Siep Adema (verzetsstrijder), NL
Hermann Laupsien (verzetsstrijder), NL
Viktor Kadalie (vertegenwoordiger van ANC), Zuid-Afrika
1987 Heinrich Albertz (voormalig burgemeester van Berlin)
Herman Verbeek (EU-parlement, kath. priester), Groningen
Geertje v. d. Molen
Hans Bruhn
1988 Willi Brandt (voormalig bondskanselier van de BRD, Nobelprijswinnaar van de Nobelprijs voor de vrede )
Truus Menger (beeldhouwster), NL
Morten Ruge
Karin Benz-Overhage
1989 Dorothee Sölle (theologe), Hamburg - ziek geworden
Gusta Olivier-Vonk (verzetsstrijdster), NL
1990 Dorothee Sölle (theologe), Hamburg
Connie Braam (voorzitter van de Anti-Apartheids-Beweging Nederland), NL
1991 Mies Bouhuys (schrijfster), verzetsmuseum Amsterdam
Roman Piaskowski (voormalig veensoldat), Hayati Kaplan
1992 Margit Gottstein (amnesty international), Berlin
Astrid Roemers (schrijfster), Den Haag
1993 Dirk Akkermans (coauteur van het boek "Rode Hulp"), NL
Herman Bogdal (voormalig veensoldat)
1994 Karl Stenzel (voormalig veensoldat)
Radi Suudi (voorsitter van de Landelijke Samenwerking Organisaties Buitenlandse Arbeiders)
1995 Felicia Langer (schrijfster, onderscheiden met de alternatieve Nobelprijs), Tübingen
Rudolf de Jong (oud-medewerker Intern. Instituut voor Sociale Geschiedenis - IISG), NL
1996 Ludwig Baumann (weermachtsdeserteur, voorsitter van de "Vereniging slachtoffers van de militaire justitie"), Bremen
Tjerk Haagsma (verzetsma), NL
1997 Hermann Bröring (Oberkreisdirektor Landkreis Emsland)
Koert Stek (wethouder gemeende Reiderland)
Rik de Bondt (voormalig veen-gevangene), Boom (België)
Stanislaw Krzyaniak (voormalig veen-gevangene), Tichy (Polen)
Ludwig Baumann (voormalig veen-gevangene), Bremen (D)
1998 Gerriet Weusthoff (pastor), Papenburg
John van Tilborg (directeur van INLIA/pro kerkasiel), NL
Hans-Hinrich Woltemade (voormalig veen-gevangene)
1999 Christian Geissler (schrijver), Dollart
René de Vries (joodse onderduiker)
2000 Hermann Vinke (journalist), Bremen
Geeske Koemann (historica), Bourtange
2001 Heinrich Hannover (advocaat)
Gladys Mejias (voormalig Chileens vluchteling), NL
Werner Boldt (Actiescomite Emslandkampen), NL
2002 Eckart Spoo (journalist, cobewerker van de tijdschrift "Ossietzky"), Berlin
Nabil Sahhar (Joods-Palestijns Dialoog), Deventer
2003 Ellen Rohlfs (Duits-Palestinense vereniging en Gush Shalom), D
Gusta Olivier-Vonk (verzetsstrijdster), NL
Hans Lauter (veensoldat)
2004 Uwe Reinecke (journalist, Informationsstelle Militarisierung IMI), D
Jan Schaake (algemeen secretaris "Kerk en Vrede", coördinator "Platform tegen de nieuwe oorlog"), NL
2005 Peter Gingold (verzetsstrijder), Frankfurt
Jan Heusdens, Groningen
Karl Stenzel, Groß Köris
Norbert Widok, Poznan
2006 Karam Khella (historicus), Hamburg
Herre van Dokkumburg (Sekretaris van de Geert Sterringa Stichting), Groningen
Hans Lauter (voormalige gefangene, "veensoldat")
Erwin Schulz (voormalige gefangene, "veensoldat")
2007 Andrea Röpke (journaliste)
Tofiq Dibi (lid van de 2e kamer)
Erwin Schulz (voormalige gevangene)
2008 Heinrich Hannover (Advocaat en schrijver)
Yousef Ahmed (journalist, lid van de Palestijnense gemeenschap), NL
2009 Gerhard Kromschröder (journalist), Hamburg
2010 Kurt Buck (voorsitter van het DIZ), Papenburg
Karen Roozen (juridisch begeleider van vluchtelingen), NL - ziek geworden
2011 Ralf Beduhn (pedagoog, GEW), D
Karen Roozen (juridisch begeleider van vluchtelingen), NL
Wladimir Kukin (ambassade van de Russisch Federatie)
2012 Heinrich Fink (theoloog en voorzitter van VVN/BdA), Berlin
Jojanneke Vanderveen (voorzitter van DWARS - legale mensen), NL
2013 Henning Adler (advocaat), Oldenburg
2014 Rolf Gössner (vice-president van de internationaal liga voor mensenrecht)
Kees Klok (tijdgetuige), Oude Pekela
2015 Axel Holz (voorzitter van VVN/BdA), Schwerin
Klara Tuchscherer (dochter van een veensoldat)
Ruud Weijdeveld (historicus), Zwolle
2016 Rolf Becker (acteur), Hamburg
Christel Pieper (dochter van een veensoldat), D
Matthijs Dröge (voorzitter van de NCPN Groningen), NL
2017 Wolfgang Beutin, literatuurwetenschapper (Uni Bremen)
Jan Ilsink (anti fascistische oud verzetsstrijders nederland / bond van anti fascisten), Den Haag
Margret Rest (dochter van een veensoldat), D
2018 Cornelia Kerth (voorzitster van de VVN/BdA), Hamburg
Hein van Kasbergen (Secretaris Anti-Fascistisch Verzet Nederland), NL
Ewout van der Hoog (Comité van Waaksaamheid), NL
Martina Bötig (kleindochter van de veensoldat Albert Müller), D
2019 Ulrich Schneider, secretaris-generaal van de Internationale Federatie van Verzetsstrijders (FIR) - Confederatie van Antifascisten, D
Ruud Weijdeveld, historicus, auteur van het boek "Rode Hulp", NL
Georg Scharnweber, zoon van de veensoldat Hans Möller, D
2020 Vanwege de beperkingen als gevolg van de COVID-19-epidemie is er slechts een stille herdenking onder de leden van het werkgroep 8 mei/Initiative 8. Mai.

We begonnen de gebeurtenissen in 2016 te documenteren. De gebeurtenissen van de afgelopen jaren (2006 tot 2015) werden gedocumenteerd door de Ubbo Emmius Society. De links naar de jaarnummers in de bovenstaande lijst zullen u daarheen brengen.